Oranje dames pas via de tiebreak langs Roemenië
VoV, 22-08-2026. 19:26 uur. De Oranje damesploeg is voor het EK in Bakoe in Azerbeidzjan. Oranje speelt daar in de poulefase tegen Roemenië, Portugal, Spanje, België en het gastteam. De andere poules worden afgewerkt in Istanboel (Turkije), Brno (Tsjechië) en Gotenburg (Zweden).
Bondscoach Koslowski nam de volgende selectie mee naar het EK:
- Spelverdeling: Sarah van Aalen, Britt Bongaerts
- Libero’s: Hester Jasper, Florien Reesink
- Diagonalen: Elles Dambrink, Nicole van de Vosse
- Passer Lopers: Jolien Knollema, Marrit Jasper, Laura Jansen, Jet Kok
- Mid speelsters: Britte Stuut, Indy Baijens, Marije ten Brinke, Suus Gerritsen
Nederland opende het toernooi tegen Roemenië, dat gezien hun positie op de wereldranglijst (29ste) niet als een serieuze bedreiging voor Oranje werd gezien, laat staan voor de poulewinst. Met een goed resultaat en de volle buit aan het toernooi beginnen zal de insteek zijn geweest. Maar dat pakte anders uit. Nederland kwam met 2-1 in sets voor maar wist de partij daarna pas via de tiebreak winnend af te sluiten.
In de eerste set waren de teams in de score lang aan elkaar gewaagd via de tussenstanden 4-4, 7-7 en 10-10, met aan Nederlandse kant een aantal scores van Elles Dambrink. Nadat Laura Jansen Nederland op 11-12 voorsprong had gezet scoorde Roemenië drie keer achter elkaar en nam met 14-12 de leiding. Bij 17-14 vluchtte Koslowski de time out in, het ging met de score de verkeerde kant op.
Bij 19-19 was de schade hersteld, de ingevallen Nicolle van de Vosse zette Oranje bij 21-22 op voorsprong. Laura Jansen serveerde een ace (21-23) en daarna nam Marrit Jasper de laatste twee punten voor de 21-25 zege voor haar rekening.
In de tweede set nam Oranje vlot een voorsprong van drie punten (1-4) en hield die heel lang vast. Via o.a. de tussenstanden 7-10, 9-12 en 11-14. Bij 15-15 was Roemenië ernaast, bij 17-16 namen ze de leiding over, waarop Nederland de time out inging. De verschillen bleven minimaal. Marrit Jasper scoorde, ook Indy Baijens en Elles Dambrink lieten punten noteren tot aan de 20-20 tussenstand aan het begin van de big points.
Een ace van Britt Bongaerts zette Oranje bij 21-22 op voorsprong, time out Roemenië. Marrit Jasper sloeg Oranje naar setpoint bij 23-24 , na wat gerommel aan het net kwam Roemenië bij 25-24 op setpoint. Indy Baijens draaide het voordeel bij 25-26 weer naar Nederland. Daarna ging het mis voor Oranje, Roemenië scoorde drie keer op rij (28-26) al was er wel enige discussie over de wel of niet touché bij het laatste punt.
De derde set was niet te vergelijken met de voorgaande twee. Niet qua krachtsverhoudingen binnen de lijnen, niet qua scoreverloop en niet qua eindstand.
Bij 0-3 ging Roemenië al de time out in, Laura Jansen scoorde 2-7 en bij 4-12 had Roemenië nog geen eigen punt gemaakt en volgde hun tweede time out. Oranje stoomde door naar een nog ruimere marge bij 7-17. Nadat Roemenië twee keer achter elkaar scoorde (10-20) ging Koslowski de time out in. Elles Dambrink was daarna scorend succesvol met vier punten van haar linker op rij tot aan 13-24. Laura Jansen scoorde het laatste punt voor de 15-25 setwinst en de 1-2 stand.
De vierde set stond weer in schril contrast met de derde. Weg was de Oranje overmacht en terug was de gelijk opgaande strijd uit de eerste twee sets. Met bij 6-4 twee punten voordeel voor Roemenië. Oranje bleef in de achtervolging, eerst op twee punten afstand (8-6, 9-7). Daarna werd het verschil het dubbele bij 11-7 en 13-9. Toen het verschil een handvol punten voordeel was voor Roemenië (16-11) kon Nicole van de Vosse met drie scores dat terugbrengen naar drie bij 17-14.
Nadat Indy Baijens de 18-16 op de borden blokkeerde ging Roemenië de time out in. Ze liepen meteen weer uit naar 20-16, Koslowski haalde de ploeg naar de zijlijn bij 21-17. Setpoint was er voor Roemenië op 24-19, Nicole van de Vosse bracht de stand naar 24-22, waarop Roemenië de time out inging. De Nederlandse foutserve na die pauze door Laura Jansen besliste de set, 2-2 was de stand, dus verlengen.
In de tiebreak had Oranje de touwtjes weer stevig in de handen. Met een 1 om 7 score maakten ze van 3-5 een 4-12 stand, met in die serie punten van Britte Stuut, Laura Jansen en Nicole van de Vosse. Roemenië kon nog een paar punten inlopen (9-14), voordat Elles Dambrink de set en de wedstrijd besliste.
Bij Oranje werd Elles Dambrink met 24 punten de topscorer. Indy Baijens kwam tot 20 treffers, Laura Jansen tot 16. Ioana Baciu werd bij Roemenië met 19 punten de topscorer. In de eigen score had Oranje 20 punten voordeel (74 om 94)
In deze poule won Azerbeidzjan gisteren van Portugal (3-1). België had het vanmiddag lastig tegen Spanje. Het werd 1-1 via 25-15 en 18-25. Spanje pakte de derde set na een enerverende slotfase met veel video challenges en time-outs. Met 23-25 kwam Spanje met 1-2 voor. In de vierde set stelde België orde op zaken en dwong met 25-17 de tiebreak af, die ze vervolgens met 15-8 wonnen.
De stand in de poule is nu, nadat alle teams één wedstrijd hebben gespeeld met vermelding van gespeelde wedstrijden, behaalde zeges en behaalde punten:
- 01>Azerbeidzjan 1-1-3
- 02>België 1-1-2
- 03>Nederland 1-1-2
- 04>Roemenië 1-0-1
- 05>Spanje 1-0-1
- 06>Portugal 1-0-0
gh @ Vizier op Volleybal. Foto’s CEV.






