De VoV weekend Top 10 en meer (#6-2027)
VoV, 31-10-2026, 5:42 uur. Het was een topweek voor het Nederlandse zaalvolleybal. Er werd vijf keer gewonnen in Europa, een keer betekende die winst (Orion Stars) plaatsing voor de volgende ronde, vier keer was het een prachtig resultaat en een eerste stap om via de return de volgende ronde te bereiken.
Bij de dames waren teams uit Luxemburg, België, Noorwegen en Bulgarije niet tegen onze landgenoten opgewassen, bij de mannen trok een ploeg uit Noord-Macedonië aan het kortste eind.
Okay, de genoemde landen zijn dan wel niet de toplanden in Europa en de teams ook geen topteams, maar je moet ze wel twee keer verslaan om door te gaan. En dat deden onze landgenoten in ieder geval al één keer. En met setstanden die voor de returns ook positieve verwachtingen opwekken.
Soms heb je van die weken dat de Top 10 voor een heel groot deel bestaat uit teams van dezelfde club. Dat is dit weekend het geval met de teams van SV Dynamo Apeldoorn (3 noteringen), Sliedrecht Sport, US Amsterdam en Alterno, die allemaal 2 noteringen hebben. Dan zijn al wel negen plaatsen vergeven. Maar als het om topduels gaat mag dat natuurlijk geen probleem zijn.
De Top 10 dan maar:
- 01> VC Sneek vs. Sliedrecht Sport. Eredivisie dames. Het topduel in de Eredivisie tussen de twee nog ongeslagen teams. Sliedrecht Sport kwam midweeks in België voor de Challenge Cup in actie (2-3 winst), VC Sneek had geen wedstrijdverplichtingen door de week. Het belooft een spannende eerste confrontatie te worden tussen twee teams die in de top willen eindigen om zo in de play-offs te spelen.
- 02> Alterno vs. DeVoKo Superdivisie dames. Beide teams zijn ongeslagen, Alterno verloor nog geen punt, DeVoKo miste er ééntje. De nummer één en twee van de ranglijst zullen er ongetwijfeld een spannende zaterdagavond van willen maken in Apeldoorn.
- 03> VoCASA vs. Inter Rijswijk. Superdivisie Heren. Ook hier twee ongeslagen teams die proberen die status vast te houden om zo verzekerd te zijn van een plaats bovenin de ranglijst. Maar helaas gaat de ongeslagen status voor een van beide verloren. Voor wie?
- 04> Spaarnestad vs. US Dames1. Topdivisie B Dames. Hier staan ook twee toppers uit deze divisie tegenover elkaar. Mooi dat fotograaf John van Geenen erbij aanwezig zal zijn zodat we via zijn fotoreportage ook een indruk krijgen van hoe het was.
- 05> SV Dynamo Heren3 vs. SV Dynamo Heren2. Topdivisie A Heren. Na een streekderby en een stads-/ dorpsderby is een clubderby wel de nummer één op de derbyranglijst. En als het dan ook nog tussen de nummer één en twee van de ranglijst gaat kan het niet beter worden. Benieuwd wat de SV Dynamo mannen ervan maken.
- 06> Sliedrecht Sport Heren2 vs. Zaanstad. Topdivisie B Heren. Zaanstad is de koploper, Sliedrecht Sport H2 staat derde en heeft drie punten minder. In de pot zitten vijf punten, dus kan de top drie mogelijk door elkaar gehusseld worden.
- 07> Apollo 8 Dames2 vs. Sudosa Dames2. Superdivisie Dames. Duel in de kelder van de Superdivisie dames. Nummer voorlaatst tegen nummer laatst, de promovendus op dit niveau. Kan Sudosa de eerste winst behalen of weet Apollo 8 D2 het succes dat ze eerder bij Veracles hadden te herhalen? We gaan het zien.
- 08> SV Dynamo vs. VC Limax. Eredivisie Heren. We vonden dat er geen wedstrijd uit de Eredivisie Heren in de Top 10 mocht ontbreken en hebben daarom voor deze in het verleden altijd aansprekende partij gekozen. Omdat we ook niet weten wat er bij de andere duels te verwachten is.
- 09> Alterno vs. Taurus. Superdivisie Heren. Beide teams staan nog op NUL punten, maar daar gaat verandering in komen. Misschien dat ze na dit duel beide van die hatelijke nul af zijn, vijfsetter, maar het kan natuurlijk ook dat één van beide ook na zaterdag nog tegen die hatelijk nul in de stand aankijkt.
- 10a> Krekkers vs. US Dames2. Topdivisie A Dames. Duel in de alleronderste regionen van deze divisie. Als je vanuit Amsterdam naar Maria Parochie komt hoop je toch wel in ieder geval een puntje weer mee terug te nemen. Krekkers is rode lantaarndrager en zal die maar al te graag afstaan. Maakt niet uit aan welk team, want er zijn meerdere gegadigden voor. US Dames2 zal dat ding niet willen meenemen naar de hoofdstad, dat is wel zeker.
- 10b> Uw eigen keuze. Die houden we erin, ook al moeten we hem onderbrengen in een B notering
Wijziging in de CEV-spelregels m.b.t. de Golden Set procedure:
Naar aanleiding van onze opmerking in het verslag van de uitwedstrijd van Orion Stars in Noord-Macedonië dat na de winst van de vierde set het ticket voor de volgende ronde binnen was kregen we van Peter Groenewegen, supervisor van de Champions League, een dit corrigerende mail.
Eerder was het zo dat na een 3-0 of 3-1 zege in de return twee sets winnen voldoende was om door te gaan. Maar volgens artikel 14.2.2 van de officiële competitiereglementen van de Europese Volleybalbond werd de Golden Set-procedure bij een knock-outfase (bij thuis en uitduels) opnieuw geregeld.
De belangrijkste regels binnen dit artikel bepalen dat er sprake is van een gelijkspel tussen twee teams wanneer beide teams elk één wedstrijd hebben gewonnen in het uit en thuis tweeluik.
Om dan de winnaar te bepalen wordt een tiebreak gespeeld via een Golden Set, die tot de 15 punten gaat, uiteraard met een minimaal verschil van 2 punten. De Golden Set wordt beschouwd als een rechtstreekse verlenging van de zojuist gespeelde wedstrijd, hetgeen inhoudt dat spelers of stafleden, die tijdens de reguliere wedstrijd uitgesloten werden van deelname in de Golden Set ook niet meer mogen deelnemen.
En nu we het toch over spelregels hebben:
Herinnert u zich nog de spelregelvraag van vorige week in de Top 10 waar een van onze lezers graag een antwoord op wilde hebben. En die we dus aan u voorlegden, wetende dat er genoeg kenners van de volleybalregels zijn. Maar dat er geen enkele reactie volgde ondanks dat het artikel meer dan 400 keer gelezen was verbaasde niet alleen ons, zou er dan niemand weten hoe het zit of neemt men gewoon de moeite niet om die kennis met ons te delen?
De casus was: Team A wil serveren. De spelers van team B kiezen positie, waarna de spelers van team A dat ook doen. Vervolgens kiest de serveerder van team A een plek ACHTER zijn eigen spelers waarbij hij/zij een of meer spelers van team B het zicht ontneemt. Mag dit?
Waarschijnlijk niet en is de ‘hoofdschuldige’ de serveerder van team A. Hij kan immers een willekeurige plaats kiezen achter de achterlijn om te serveren. Behalve een waarschuwing aan de serveerder, is hij dan degene die een andere serveerplaats moet kiezen OF moeten de spelers in het veld zich vervolgens aanpassen aan de plaats van de serveerder? (Zie ook regel 12.5.1 en 12.5.2) Staat deze actie ergens in de reglementen?
Team A plaatst een bal in het veld van team B, vlakbij de grenslijn van het veld. Een speler van team B heeft de keus: de bal niet of wel aanraken. MAG team A (voordat de bal wel/niet door die speler van team B wordt aangeraakt) dan roepen: ‘IN’ of ‘UIT’?
Welke van de twee uitroepen het ook is, de speler kan hierdoor uiteraard worden beïnvloed. Kan deze actie van team A worden bestraft en staat deze actie in de reglementen?”
De Youth Olympic games:
Vandaag begint voor het beachvolleybal duo Both/ de Groot de race naar een Olympische medaille. In Senegal doen ze mee aan de Youth Olympic Games. Onze landgenotes maken kans op een mooie plaatsering gezien hun gouden medaille bij het EK U18 afgelopen zomer. Onder begeleiding van coach Erna Everaert gaan ze voor een topklassering. Both en De Groot spelen in de poulefase tegen tegenstanders uit Thailand, Tunesië en Griekenland. Na de poulefase gaan 16 teams, van elke poule 2, door naar de KO-fase.
Dat Sudosa Assen afgelopen dinsdag de eerste Europese zege boekte zal u ongetwijfeld niet ontgaan zijn. Maar wellicht hebt u de wedstrijd niet gezien of was u niet in staat om deze terug te kijken. MV Volleybal was in Assen present en deelde met ons de link om de hoogtepunten nog eens te bekijken. Klik daarvoor op DEZE LINK.
Wedstrijden in het buitenland:
Asterix Avo vertrok met een 3-0 zege op zak uit het thuisduel naar Maribor, maar uit werd een 3-1 nederlaag geleden waardoor een Golden Set gespeeld moest worden. Die werd na een sterke start (0-4) met 6-15 gewonnen. Asterix blijft dus in de race voor deelname aan de Champions League, FC Porto is de volgende tegenstander. Iris Scholten scoorde 15 punten, Lette Wiegerinck 13.
In Duitsland speelde Karlsruhe uit tegen Ludwigsburg. Het werd een 3-2 zege voor Ludwigsburg dat een 1-2 achterstand via 25-20 en 16-14 in winst veranderde. Thom van der Ent scoorde 14 keer voor Karlsruhe.
Bij de mannen in Frankrijk speelde Cannes vs. Paris. Dat werd 3-0. De broer van Thom scoorde 11 keer voor Cannes. St. Nazaire had Tourcoing als tegenstander en verloor met 0-3. Bennie Tuinstra scoorde 10 keer voor St. Nazaire, Robbert Andringa maakte 4 punten voor Tourcoing. Verder won Poitiers met 1-3 bij Narbonne. Tim Held scoorde 6 keer voor Narbonne, Siebe Korenblek liet er 10 voor Poitiers noteren.
In Griekenland kwam Laura Dijkema met Panionios in actie tegen Olympiakos. Ze stond de eerste drie sets op spelverdeling in de basis bij Panionios, dat een 1-2 achterstand veranderde in een 3-2 zege via 24-14 in de vierde en 15-5 in de vijfde set.
LKS Lodz van Elles Dambrink had Chemik Police gisteravond als tegenstander in Polen. Lodz won met 3-0 via 25-17, 25-21 en 25-22. Elles Dambrink had 14 keer succes voor Lodz.
Dat was ’t wel, goed weekend, blijf gezond.
gh @ Vizier op Volleybal. Foto’s Jan van den Noort.






